• Zastosowanie Zastosowanie

  Zależnie od kompozycji i parametrów reologii, czekolady Bellaria, oferowane w postaci temperowanych kostek, stosowane mogą być do:

  • oblewania wyrobów piekarskich, ciastkarskich (typu biszkopt z galaretką, herbatniki, pierniki)
  • oblewania korpusów cukierniczych o różnym kształcie: galaretek, pianek, bloków z miazgi orzechowej, krajanek
  • do oblewania suszonych owoców typu śliwka kalifornijska, morela
  • do drażowania bakalii oraz drobnych korpusów cukierniczych
  • do formowania tabliczek, batonów, skorupek pralin
  • do ręcznego przygotowania dekoracji czekoladowych
  • jako dodatek do musów czekoladowych, ganaszy, mas kremowych do ciast i tortów
  • postać kostki jest również atrakcyjna jako monoporcyjna przekąska do kawy
 • Sposób użycia Sposób użycia

  Przygotowując czekoladę Bellaria do zastosować w skali manufaktury postępować zgodnie z podanymi zaleceniami:

  • Czekoladę w postaci kostek upłynnić: czekoladę deserową w temperaturze 50- 55oC, mleczną i białą w temperaturze 42- 45o
  • Upłynnianie: w skali rzemieślniczej na łaźni wodnej, gdzie temperatura wody w łaźni nie powinna przekraczać 70o Do upłynniania można zastosować również podgrzewacze do czekolady (np. typu bemar).
  • Jeżeli czekolada ma służyć do oblewania lub formowania, upłynnioną masę czekoladową poddać procesowi temperowania zgodnie z zaleceniami opisanymi w Punkcie „Temperowanie Czekolady w pracowni cukierniczej”.
  • Zatemperowaną czekoladę użyć według jej przeznaczenia: formując tabliczki, skorupki pralin, oblewając wyroby ciastkarskie, piekarskie i cukiernicze, przygotowując ręczne dekoracje (rurki, krateczki, napisy lub rysunki czekoladowe)
  • Prawidłowo zatemperowana masa czekolada charakteryzuje się kruchością, chrupkością, połyskiem, podnosząc walory sensoryczne i atrakcyjność wyrobów gotowych, w których została użyta.

   

  Temperowanie Czekolady w pracowni cukierniczej.

  Aby zatemperować czekoladę w sposób rzemieślniczy należy:
  Zależnie od rodzaju, upłynnić  porcję czekolady w kąpieli wodnej, w temperaturach zalecanych powyżej. Porcję około 2/3 pozostawić płynną, utrzymując temperaturę 45oC (sprawdzić przy pomocy termometru szpikulcowego). Porcję 1/3 czekolady wylać na stół marmurowy i wychładzać poprzez energiczne rozcieranie i przekładanie masy przy pomocy zaokrąglonego noża lub metalowej szpachli na marmurowym blacie. Gdy masa osiągnie temperaturę ca 26oC – 27oC (sprawdzić przy pomocy termometru szpikulcowego), dodać ją do 2/3 płynnej masy o temperaturze 45oC. Całość doprowadzić mieszając do temperatury 30oC- 31oC- czekolady deserowe oraz 28 oC -29 oC czekolady mleczne i białe. Wówczas czekolada jest zatemperowana i gotowa do użycia: do oblewania, formowania skorupek pralin, tabliczek, przygotowania dekoracji.

  Należy pamiętać, że podane przedziały temperatur temperowania mogą się nieznacznie różnić, zależnie od rodzaju i kompozycji czekolady, dlatego powinny zostać zweryfikowane indywidulanie dla każdego rodzaju używanej masy czekoladowej.

 • Przechowywanie i trwałość Przechowywanie i trwałość

  Forma zestalona (kostki): temperatura 12- 18oC, wilgotność względna powietrza RH < 75%, 16 miesięcy dla czekolad ciemnych i mlecznych oraz 12 miesięcy dla czekolad białych, w nienaruszonym opakowaniu. Przechowywać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, wolnym od obcych zapachów, z dala od źródeł ciepła.

 • Własności produktu Własności produktu

  Temperowanie

  Jednym z kluczowych składników budujących czekoladę jest tłuszcz kakaowy. W formie zestalonej tłuszcz ten tworzy w czekoladzie sieć krystaliczną, decydując o jej właściwościach.

  Dzięki ściśle uporządkowanej sieci krystalicznej, tabliczka lub kostka czekolady jest chrupiąca, wykazuje połysk i topi w temperaturze ciała, podczas spożywania.

  Właściwości takie czekolada uzyskuje dzięki procesowi temperowania, czyli nadania kryształom masła kakaowego stabilnej formy.

  Polega on na cyklu schładzania i ponownego ogrzania płynnej masy czekoladowej w celu uzyskania stabilnej formy kryształów masła kakaowego –jako głównego tłuszczu tworzącego strukturę czekolady. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu procesowi zatemperowania czekolada jest tak atrakcyjna sensorycznie: chrupiąca, błyszcząca, nie topi się w dłoni. Z tego względu, każde z zastosowań czekolady, dla których oczekuje się powyższych cech, wymaga procesu temperowania, w celu uzyskania produktu końcowego o wysokiej jakości i trwałości.

  Zakresy temperatury w poszczególnych fazach procesu temperowania różnią się pomiędzy różnymi rodzajami mas czekoladowych: ciemną, mleczną i białą. Różnice te wynikają ze składu surowcowego czekolad, w tym z kompozycji fazy tłuszczowej, gdzie w czekoladach mlecznych i białych występuje tłuszcz mleczny wpływający na parametry temperowania. Ogólne zakresy temperatur w kolejnych etapach procesu temperowania zestawione są w poniższej tabeli.

   

   

  upłynnienie (topienie) czekolady z formy zestalonej

  chłodzenie- następuje krystalizacja tłuszczu kakaowego w stabilnej i niestabilnej formie

  lekkie podgrzanie - w celu uzyskania wyłącznie stabilnej formy krystalicznej tłuszczu kakaowego- masa zatemperowana, gotowa do zastosowania

  Czekolada

  50 - 55°C

  27.7C - 28.8°C

  31.1C - 32.0°C

  Czekolada mleczna

  42 - 45°C

  27.0 - 27.7°C

  28.8 - 30.0 °C

  Czekolada biała

  42 - 45°C

  27.0 - 27.4°C

  28.6 - 29.0°C

Masa czekoladopodobna Produkty