• Zastosowanie Zastosowanie

  Zależnie od kompozycji i parametrów reologii, oferowane czekolady półproduktowe Terravita stosowane mogą być do:

  • Oblewania wyrobów piekarskich, ciastkarskich (typu biszkopt z galaretką, herbatniki, pierniki).

  • Oblewania korpusów cukierniczych o różnym kształcie: galaretek, pianek, bloków z miazgi orzechowej, krajanek.

  • Do oblewania suszonych owoców typu śliwka kalifornijska, morela.

  • Do drażowania bakalii oraz drobnych korpusów cukierniczych.

  • Do formowania tabliczek, batonów, skorupek pralin.

  • Jako dodatek do musów czekoladowych, ganaszy, mas kremowych do ciast i tortów.

 • Sposób użycia Sposób użycia

  • Czekoladę w formie zestalonej (płatków) upłynnić: czekoladę deserową w temperaturze 50–55 °C, mleczną i białą w temperaturze 42–45 °C.
  • Upłynnianie: w skali przemysłowej w zbiornikach z płaszczem wodnym zaopatrzonych w mieszadło (prędkość mieszania 12–15 rpm), w skali rzemieślniczej na łaźni wodnej.

  • Upłynnioną masę czekoladową poddać procesowi temperowania na urządzeniach temperujących lub w skali rzemieślniczej zatemperować manualnie (na marmurowym stole lub na łaźni wodnej).

  • Zatemperowaną czekoladę użyć według jej przeznaczenia: formując tabliczki, skorupki pralin, oblewając wyroby ciastkarskie, piekarskie i cukiernicze.

  • Prawidłowo zatemperowana masa czekoladowa charakteryzuje się kruchością, chrupkością, połyskiem, podnosząc walory sensoryczne i atrakcyjność wyrobów gotowych, w których została użyta.

 • Przechowywanie i trwałość Przechowywanie i trwałość

  Forma płynna: przechowywać mieszając w zbiornikach z płaszczem wodnym, w temperaturze 40–45 °C. Okres przydatności płynnej masy w temperaturze 40 °C – do 6 tygodni od daty produkcji dla czekolad deserowych i mlecznych oraz do 3 tygodni dla czekolady białej.

  Forma zestalona (płatki): temperatura 12–18 °C, wilgotność względna powietrza RH <75%, 12 miesięcy w nienaruszonym opakowaniu. Przechowywać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, wolnym od obcych zapachów, z dala od źródeł ciepła.

 • Własności produktu Własności produktu

  Temperowanie

  Czekolady półproduktowe Terravita oferowane są w formie płynnej (w cysternie) oraz w formie zestalonej w postaci nietemperowanych płatków. Srebrzysty nalot obecny na ich powierzchni nie jest wadą jakościową. Wynika on z procesu produkcyjnego, w którym z założenia nie występuje proces temperowania czekolady półproduktowej, przeznaczonej do dalszej obróbki technologicznej pod kątem ostatecznego zastosowania w zakładach produkcyjnych odbiorców. Dopiero tam, czekolada w upłynnionej formie (po roztopieniu płatków)

  jest poddawana procesowi temperowania. Polega on na cyklu schładzania
  i ponownego ogrzania płynnej masy czekoladowej, w celu uzyskania stabilnej formy kryształów masła kakaowego – jako głównego tłuszczu tworzącego strukturę czekolady. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu procesowi zatemperowania, czekolada jest tak atrakcyjna sensorycznie: chrupiąca, błyszcząca, nie topi się w dłoni. Z tego względu, każde z potencjalnych zastosowań czekolady wymaga procesu temperowania, w celu uzyskania produktu końcowego o wysokiej jakości i trwałości.

  Zakresy temperatury w poszczególnych fazach procesu temperowania różnią się pomiędzy różnymi rodzajami mas czekoladowych: ciemną, mleczną i białą. Różnice te wynikają ze składu surowcowego czekolad, w tym z kompozycji fazy tłuszczowej. Ogólne zakresy temperatur w kolejnych etapach procesu temperowania zestawione są w poniższej tabeli.

  Reologia (płynność) czekolady

  Czekolady półproduktowe Terravita, zależnie od ich zastosowania oferowane są w kilku wariantach o odmiennej reologii, wyrażonej
  poprzez kombinację parametrów lepkości i granicy płynięcia. Standardy
  o umiarkowanej i wysokiej płynności, cechujące się niską lepkością, dedykowane są do oblewania. Niższa płynność masy czekoladowej, wyrażona wysoką lepkością, pozwala na formowanie tabliczek, korpusów pralin, drażowanie, a także zastosowanie w charakterze dodatku do musów czy mas kremowych opartych na bitej śmietanie czy mascarpone.

  Wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom Klienta, w kategorii czekolad półproduktowych, oferujemy rozwiązania szyte na miarę, poprzez rozwój indywidualnych receptur i reologii czekolad, dostosowanych do specyficznych zastosowań.

    Upłynnienie (topienie) czekolady z formy zestalonej Chłodzenie: następuje krystalizacja tłuszczu kakaowego w stabilnej i niestabilnej formie

  Lekkie podgrzanie w celu uzyskania wyłącznie stabilnej formy krystalicznej tłuszczu kakaowego – masa zatemperowana, gotowa do zastosowania

  Czekolada 50–55 °C 27.7–28.8 °C 31.1–32.0 °C
  Czekolada mleczna 42–45 °C 27.0–27.7 °C 28.8–30.0 °C
  Czekolada biała 42–45 °C 27.0–27.4 °C 28.6–29.0 °C

Masa czekoladopodobna Produkty

Czekolady Terravita