-
Zastosowanie
Zależnie od kompozycji i parametrów reologii, oferowane czekolady półproduktowe Terravita stosowane mogą być do:
-
Oblewania wyrobów piekarskich, ciastkarskich (typu biszkopt z galaretką, herbatniki, pierniki).
-
Oblewania korpusów cukierniczych o różnym kształcie: galaretek, pianek, bloków z miazgi orzechowej, krajanek.
-
Do oblewania suszonych owoców typu śliwka kalifornijska, morela.
-
Do drażowania bakalii oraz drobnych korpusów cukierniczych.
-
Do formowania tabliczek, batonów, skorupek pralin.
-
Jako dodatek do musów czekoladowych, ganaszy, mas kremowych do ciast i tortów.
-
-
Sposób użycia
- Czekoladę w formie zestalonej (płatków) upłynnić: czekoladę deserową w temperaturze 50–55 °C, mleczną i białą w temperaturze 42–45 °C.
-
Upłynnianie: w skali przemysłowej w zbiornikach z płaszczem wodnym zaopatrzonych w mieszadło (prędkość mieszania 12–15 rpm), w skali rzemieślniczej na łaźni wodnej.
-
Upłynnioną masę czekoladową poddać procesowi temperowania na urządzeniach temperujących lub w skali rzemieślniczej zatemperować manualnie (na marmurowym stole lub na łaźni wodnej).
-
Zatemperowaną czekoladę użyć według jej przeznaczenia: formując tabliczki, skorupki pralin, oblewając wyroby ciastkarskie, piekarskie i cukiernicze.
-
Prawidłowo zatemperowana masa czekoladowa charakteryzuje się kruchością, chrupkością, połyskiem, podnosząc walory sensoryczne i atrakcyjność wyrobów gotowych, w których została użyta.
-
Przechowywanie i trwałość
Forma płynna: przechowywać mieszając w zbiornikach z płaszczem wodnym, w temperaturze 40–45 °C. Okres przydatności płynnej masy w temperaturze 40 °C – do 6 tygodni od daty produkcji dla czekolad deserowych i mlecznych oraz do 3 tygodni dla czekolady białej.
Forma zestalona (płatki): temperatura 12–18 °C, wilgotność względna powietrza RH <75%, 12 miesięcy w nienaruszonym opakowaniu. Przechowywać w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, wolnym od obcych zapachów, z dala od źródeł ciepła.
-
Własności produktu
Temperowanie
Czekolady półproduktowe Terravita oferowane są w formie płynnej (w cysternie) oraz w formie zestalonej w postaci nietemperowanych płatków. Srebrzysty nalot obecny na ich powierzchni nie jest wadą jakościową. Wynika on z procesu produkcyjnego, w którym z założenia nie występuje proces temperowania czekolady półproduktowej, przeznaczonej do dalszej obróbki technologicznej pod kątem ostatecznego zastosowania w zakładach produkcyjnych odbiorców. Dopiero tam, czekolada w upłynnionej formie (po roztopieniu płatków)
jest poddawana procesowi temperowania. Polega on na cyklu schładzania
i ponownego ogrzania płynnej masy czekoladowej, w celu uzyskania stabilnej formy kryształów masła kakaowego – jako głównego tłuszczu tworzącego strukturę czekolady. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu procesowi zatemperowania, czekolada jest tak atrakcyjna sensorycznie: chrupiąca, błyszcząca, nie topi się w dłoni. Z tego względu, każde z potencjalnych zastosowań czekolady wymaga procesu temperowania, w celu uzyskania produktu końcowego o wysokiej jakości i trwałości.Zakresy temperatury w poszczególnych fazach procesu temperowania różnią się pomiędzy różnymi rodzajami mas czekoladowych: ciemną, mleczną i białą. Różnice te wynikają ze składu surowcowego czekolad, w tym z kompozycji fazy tłuszczowej. Ogólne zakresy temperatur w kolejnych etapach procesu temperowania zestawione są w poniższej tabeli.
Reologia (płynność) czekolady
Czekolady półproduktowe Terravita, zależnie od ich zastosowania oferowane są w kilku wariantach o odmiennej reologii, wyrażonej
poprzez kombinację parametrów lepkości i granicy płynięcia. Standardy
o umiarkowanej i wysokiej płynności, cechujące się niską lepkością, dedykowane są do oblewania. Niższa płynność masy czekoladowej, wyrażona wysoką lepkością, pozwala na formowanie tabliczek, korpusów pralin, drażowanie, a także zastosowanie w charakterze dodatku do musów czy mas kremowych opartych na bitej śmietanie czy mascarpone.Wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom Klienta, w kategorii czekolad półproduktowych, oferujemy rozwiązania szyte na miarę, poprzez rozwój indywidualnych receptur i reologii czekolad, dostosowanych do specyficznych zastosowań.
Upłynnienie (topienie) czekolady z formy zestalonej Chłodzenie: następuje krystalizacja tłuszczu kakaowego w stabilnej i niestabilnej formie Lekkie podgrzanie w celu uzyskania wyłącznie stabilnej formy krystalicznej tłuszczu kakaowego – masa zatemperowana, gotowa do zastosowania
Czekolada 50–55 °C 27.7–28.8 °C 31.1–32.0 °C Czekolada mleczna 42–45 °C 27.0–27.7 °C 28.8–30.0 °C Czekolada biała 42–45 °C 27.0–27.4 °C 28.6–29.0 °C